Güvenlik

 

Alış-Veriş Güvenliği ve SSL Sertifikası

 

Sitemizde kredi kartınızla yapacağınız tüm alış-verişleriniz Geotrust RapidSSL sertifikasıyla güvence altına alınmıştır. Kart bilgileriniz 128 bit koruma ile şifrelenerek iletilmektedir. SSL (Secure Soket Layer) bağlantısının durumda aktif olduğunu, sipariş işlemleri sırasında kart bilgilerinizi girdiğiniz sayfamıza geçtiğiniz sırada, tarayıcınızın adres çubuğunun hemen yanında görüntülenecek olan kilit simgesinden anlayabilirsiniz.

 

Sitemizde 3D Secure Kullanılmaktadır Peki Ama Nedir Bu 3D Secure

 

İnternet üzerindeki alışverişlerin güvenliğinin arttırılması amacıyla Visa ve Mastercard tarafından geliştirilen bu sistemde, herhangi bir ödeme işlemi sırasında kartınızın sahibi olan bankanın web sitesine yönlendirilerek Kredi Kartınıza ait şifre ile onaylama işlemi gerçekleştirilmektedir. Böylelikle kart numaranız başkaları tarafından biliniyor olsa bile şifrenizi sadece siz bildiğiniz için elektronik güvenliğinizi sağlamış oluyorsunuz. 

Sistemin Visa kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified By Visa", Mastercard kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir.
 

Bunlar Alış-Veriş Sitelerinde Var Ama Ben Hala Tedirginim

 

Ben 128 bitlik  koruma altında olsamda tedirginim diyorsanız sanal klavye kullanabilirsiniz (hani bazı bankalarda parola yazarken çıkan küçük klavye).

Bunun için "Başlat>>Programlar>>Donatılar>>Erişebilirlik>>Ekran Klavyesi"ni çalıştırmanız ve kredi kartı bilgilerinizin dilerseniz tümünü (kolaylık olsun diye genelde sadece parola kısmı sanal klavyeden girilir) buradan girmeniz yeterli olacaktır.

 

Bana Yetmiyor Bu Kadar Güvenlik

 

 

Bana yetmiyor daha fazla güvenli  olsun istiyorum diyorsanız; hem alıcı, hem de satıcı açısından tam güvenlik sağlayabilmek amacıyla geliştirilen sanal kartları kullanın. 

 

Sanal Kart Nedir?
Sanal kart, internet ortamında alışverişte riski sıfıra indirmek amacıyla, kredi kartı yerine kullanılmak için tasarlanmış bir karttır. Sanal kartlar, bankanın kredi kartı sisteminde fiziksel bir kartmışcasına sanal olarak tanımlanırlar, fiziksel olarak mevcut değildirler. Ancak bazı bankalar kullanıcıya kolaylık olsun diye kartın kartondan yapılmış bir benzerini gönderebilirler. Kartın anlık limitini, kart sahibi belirler. 
 

Nasıl Kullanılır?
Örneğin; 250 TL'lik bir dijital fotoğraf makinesi beğendiniz. Sadece bu ürünü satın alacaksınız. 7500 TL limitli bir kredi kartınız var ve bu kartı internet ortamında kullanarak riske etmek istemiyorsunuz. Bu kartınız için bankanıza şube, telefon şubesi ya da internet şubesi üzerinden vereceğiniz basit bir talimatla "0" (sıfır) TL limitli sanal bir kart oluşturursunuz. Yapacağınız 250 liralık alışveriş için, sadece o anlık 250 TL'ye limitinizi yükseltirsiniz ve Mail Order veya Online Kredi Kartı Alışveriş yöntemiyle, satın alacağınız dijital fotoğraf makinenizi alırsınız. Bedel sanal kartınızdan tahsil edilir, asıl kredi kartınızın limiti 7250 TL'ye düşer ancak alışveriş apayrı bir kart numarasına, son kullanma tarihine ve güvenlik numarasına  sahip sanal kartınızdan yapılmış olur. Alışveriş tamamlanır tamamlanmaz, sanal kartınızın limiti tekrar "0" (sıfır) TL olacaktır. Ta ki, siz yeni bir ürün beğenip, alışveriş için yeni bir limit tanımlayıncaya kadar... İşte sistem bu kadar basit ve güvenli çalışır. 

Avantajları Nelerdir?

Hiçbir sanal kart, bir kredi kartı gibi fiziksel bir kart değildir. Dolayısıyla, kullanıcı kartını yanında taşıyıp gittiği restoran veya marketlerde o kartı kullanamaz.

Bir sanal kartta limiti kullanıcı istediği zaman değiştirebilir, dolayısıyla kart numarası çalınsa bile o karttan sadece o limit kadar alışveriş yapılabilecektir! Genelde, kart limiti kullanılmadığı zaman "0"a getirildiği için de kartın numarasının çalınması gibi bir dert kalmamaktadır.

 

Sanal kartı, tüm bankalar ücretsiz olarak sunmaktadır. Tüketici için güzel bir avantajı da sanal kartın yıllık kart ücretinin olmamasıdır.

Nasıl Başvurulur?
Sanal Kart almak ve kolaylıkla kullanabilmeniz için öncelikle internet bankacılığından yararlanıyor olmalısınız. Bankaların çoğunda internet şubesinden anında sanal kart açabiliyorsunuz. Detaylı bilgi için lütfen bankanızla irtibata geçin.

 

Yine de Ben Kartımı Kesinlikle İnternette Kullanmam

 

İnanın ben kredi kartlarımı yıllardır internette alış-veriş için kullandım ve hala da kullanıyorum ama hala bana aynı cümleler kuruluyor. Bu insanların kendi seçimi ama yine de kart kullanmak istemiyen müşterilerimize havale seçeneğimiz var. Böylece kart bilgilerinizi hiç bir şekilde internette kullanmamış olursunuz.

 

  Ailesi olarak güvenli ve keyifli alışverişler dileriz.